Учнівське самоврядування - це спосіб залучення учнів до систематичної участі у навчально-виховному процесі. Самоврядування - самостійна діяльність учнів, яка відбувається за координації відповідального педагога.
Відповідно до Закону України "Про освіту", громадське самоврядування в закладі освіти - це право учасників освітнього процесу як безпосередньо, так і через органи громадського самоврядування колективно вирішувати питання організації та забезпечення освітнього процесу в закладі освіти, захисту їхніх прав та інтересів, організації дозвілля та оздоровлення, брати участь у громадському нагляді та в управлінні закладом освіти у межах повноважень, визначених законом та установчими документами закладу освіти. Учнівське самоврядування є однією із форм громадського самоврядування в школі.
Вищим органом учнівського самоврядування є загальні збори. Виконавчий орган (рада учнівського колективу) є підзвітним загальним зборам. Рішення органів учнівського самоврядування мають дорадчий характер.
Завдання учнівського самоврядування:
- залучення дітей та молоді до прийняття рішень;
- захист прав та інтересів учнів;
- реалізація інтересів учнів, підтримка здібностей, прав та свобод;
- створення умов для самореалізації учнів;
- налагодження контактів та реалізація спільних проектів, ініційованих учнями;
- сприяння розвитку вміння працювати в колективі;
- навчання підлітків самостійно розширювати свій кругозір, розуміти думку інших;
- сприяти вихованню доброзичливості та толерантності учасників.